ZDARMA 6 ks respirátorů k objednávce nad 1 000 Kč

Jak Koronavirus poškozuje plicní buňky

Co kdyby vědci přesně věděli, jaký dopad měl virus SARS-CoV-2 na naše plicní buňky během prvních několika hodin po infikování? Mohli by tyto informace použít k nalezení léků, které by narušily proces replikace viru dříve, než se plně rozběhne? Víš, že několik stávajících léků schválených FDA ( Úřad pro kontrolu potravin a léčiv ) – včetně těch, které byly původně určeny k boji proti rakovině – mohou zastavit Koronavirus? Odpověď je rozhodně ano.

 

 

Tým výzkumníků z Bostonské univerzity (pocházející z Národních laboratoří pro vznikající infekční choroby) infikovali desítky tisíc lidských plicních buněk virem SARS-CoV-2 a poté přesně sledovali, co se děje ve všech těchto buňkách během několika prvních okamžiků po infekci. Jako by to nebylo dost komplikované, tým musel ochladit celé své výzkumné pracoviště  na 16℃ .

Výsledek tohoto náročného a masivního testu? Tým odhalil dosud nejkomplexnější mapu všech molekulárních aktivit, které jsou spouštěny uvnitř plicních buněk při nástupu Koronavirové infekce. Zjistili také, že existuje nejméně 18 existujících léků schválených FDA, které by mohly být použity pro boj s infekcemi COVID-19 krátce poté, co se člověk nakazí. Během experimentu pět z těchto léků snížilo šíření Koronaviru v lidských plicních buňkách o více než 90 procent. 

europemedical covid 19

 

„Tento výzkum je neobvyklý tím, že jsme zkoumali velmi časné časové body infekce, pouhou hodinu poté, co virus infikoval plicní buňky. Bylo děsivé vidět, že virus již během infekce začíná poškozovat buňky tak brzy, „říká Elke Mühlberger, jedna z vedoucích studie a virolog . Obvykle pracuje s některými z nejsmrtelnějších virů na světě, jako jsou Ebola a Marburg.

Viry se nemohou replikovat, protože jim chybí molekulární aparát pro výrobu proteinů – proto se spoléhají na infikování buněk, aby napadly vnitřní aparát buněk a využily jej k šíření vlastního genetického materiálu. 

EUROPEMEDICAL