ZDARMA 6 ks respirátorů k objednávce nad 1 000 Kč

Jak provést domácí test na COVID-19

Co je důležité při provádění těchto testů

Ať už máte pocit lechtání v krku nebo záchvěv kašle, možná se obáváte, že jste mohli chytit COVID-19.

Než se izolujete od přátel a rodiny, můžete si v klidu provést domácí test COVID-19.

Jak si vybrat test na COVID-19

Existují dva hlavní typy domácích testů.

Nejběžnější je antigenní test, který detekuje, zda máte specifické proteiny (nebo antigeny) spojené s virem SARS-COV-2. K dispozici jsou také molekulární testy, které mohou identifikovat virus v genetickém materiále.

Běžný test COVID-19, který byste získali prostřednictvím svého poskytovatele zdravotní péče, laboratorní test polymerázové řetězové reakce (PCR), je také molekulární test. PCR test také identifikuje, zda je Váš genetický materiál napadený virem SARS-COV-2.

Výsledky domácích antigenních testů jsou považovány za přesné, ačkoli PCR testy jsou obecně citlivější na přítomnost viru ve vašem těle. Přesnost domácích testů však závisí na několika faktorech. Patří mezi ně, zda jste vzorek získali správně a kdy jste testovali. Pokud například testujete brzy po infekci, nemusíte mít pozitivní výsledek hned.

europemedical-blog-testy-covid-19

Kroky, které je třeba dodržet při provádění domácího testu na COVID-19

Pokud provádíte domácí test COVID-19 poprvé, je normální cítit úzkost nebo strach. Navíc se nemusí nutně cítit dobře vložit tampon do nosu, abyste odebrali vzorek hlenu.

Nejlepším vodítkem pro všechny tyto testy je "sledovat příbalový leták". Každý domácí test funguje trochu jiným způsobem.

Například některé domácí testy doporučují to, co se nazývá sériové testování. To znamená, že si máte udělat jeden test teď a pak druhý o několik hodin nebo dní později.

Ačkoli domácí testy nabízejí podrobné pokyny, jak je provést, nemusíte si být jisti, zda dodržíte pokyny správně. Naštěstí jsou pro vás k dispozici zdroje. Pokud jste si koupili test v lékárně, můžete požádat lékárníka o pomoc. Váš lékař vám také může dát dobré rady.

Je lepší na odhalení COVID-19 výtěr z krku?

Obecně platí, že mnoho testů COVID-19 je vyrobeno na výtěr z nosu, abyste získali vzorek tělesné tekutiny pro testování. Ale možná jste četli novinové články, které doporučují, abyste si při domácím testu vytřeli krk před nosem.

Jedním z důvodů, proč se to objevilo, je nerecenzovaná studie, která zjistila, že kmen omikronu COVID-19 může způsobit, že se ve vašem bronchu objeví více viru, což je cesta, která pomáhá dostat vzduch do plic. V důsledku toho si lidé mysleli, že výtěr z krku může odhalit, že máte COVID-19 dříve. Tato studie je však stále přezkoumávána a neměla by být považována za skutečné pokyny.


FDA souhlasí a výslovně uvedla: "Zatím nemáme žádné údaje, které by naznačovaly, že výtěry z krku jsou přesnou nebo vhodnou metodou pro domácí testy."

Existuje však jedno místo, kde lze použít výtěr z krku k určení, zda máte COVID-19: Ordinace vašeho lékaře.

Co dělat s výsledky domácích testů na COVID-19

Pokud máte pozitivní test na COVID-19, může být také matoucí vědět, co dělat dál. Izolace od ostatních lidí ve vaší domácnosti, je dobrým prvním krokem. Měli byste také oslovit všechny, se kterými jste byli ve styku, aby si toho byli vědomi a v případě potřeby nechaly testovat. 

Vaším prvním krokem může být testování znovu, a to buď s jiným domácím testem, nebo naplánováním testu PCR, abyste se ujistili, že výsledky jsou správné, není nic špatného, i když to není nutné. Pokud máte pozitivní test, můžete jít a získat potvrzovací test.

Výsledky můžete také zdokumentovat sami pomocí mobilního telefonu. Vyfoťte výsledek testu, pokud je pozitivní, aby mohl být sdílen elektronicky, pokud budete v budoucnu potřebovat zdravotní péči.

Především informujte svého lékaře a zůstaňte s ním v kontaktu.

EUROPEMEDICAL