ZDARMA 6 ks respirátorů k objednávce nad 1 000 Kč

Jak spánek ovlivňuje zdraví srdce ?

Pokud jste někdy spali méně, než sedm hodin, možná jste zažili krátkodobé účinky spánkové deprivace, jako je zapomnětlivost, podrážděnost a neschopnost soustředit se. Trvalý nedostatek spánku může také dlouhodobě ovlivnit vaše fyzické a duševní zdraví. A stejně jako výběr stravy a frekvence fyzické aktivity, i vaše spánkové návyky jsou spojeny s rizikem srdečních onemocnění.

Níže vysvětlujeme více o tom, jak spánek ovlivňuje zdraví srdce a co můžete udělat pro zlepšení spánku.

Proč je důležité mít dostatek odpočinku

Spánek umožňuje tělu dobít energii. Když vstoupíte do stavu hlubokého spánku, vaše srdeční frekvence se zpomalí a váš krevní tlak klesne. Tyto fyzické změny dávají vašemu srdci šanci zotavit se z toho, jak tvrdě to funguje, když jste vzhůru.

Když netrávíte dostatek času v nepřerušovaném hlubokém spánku, vaše srdce nedostane příležitost k odpočinku. Výzkum zjistil, že chronická deprivace spánku a poruchy spánku mohou přispět k mnoha kardiovaskulárním zdravotním problémům, včetně vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu a většího rizika srdečního záchvatu nebo mrtvice.

europemedical-doba-spánku

Kardiovaskulární zdravotní problémy související se spánkem

V průběhu času může mnoho bezesných nocí vést k vyšším hladinám krevního tlaku během dne. Vysoký krevní tlak nebo hypertenze patří mezi hlavní rizikové faktory srdečních onemocnění a mrtvice. Pokud trpíte konzistentním stresem nebo pokud máte jiné rizikové faktory, můžete mít větší pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku v důsledku deprivace spánku.

Špatný spánek může také přispět k těmto kardiovaskulárním zdravotním problémům:

Ischemická choroba srdeční

Ischemická choroba srdeční nastává, když se cholesterol a jiný tukový materiál (souhrnně označovaný jako plak) hromadí ve vašich tepnách, což ztěžuje vašemu srdci pumpovat krev do zbytku těla. Tato akumulace plaku se také nazývá ateroskleróza.

Některé výzkumy zjistily, že nedostatek spánku může přispět k ateroskleróze. To je částečně způsobeno spojením mezi deprivací spánku a hypertenzí, protože vysoký krevní tlak namáhá vaše tepny. Kromě toho může špatný spánek časem vyvolat chronický zánět, což také přispívá k hromadění plaku a kornatění tepen.

Infarkt

Chronická spánková deprivace může také zvýšit riziko srdečního záchvatu. Jedna výzkumná studie zjistila, že lidé, kteří spali méně než šest hodin za noc, měli o 20% vyšší riziko srdečního záchvatu ve srovnání s těmi, kteří spali více.

Zatímco vaše srdce se zpomaluje, když jste ve stavu hlubokého spánku, vaše srdeční frekvence a krevní tlak se mohou zvýšit, pokud se náhle probudíte. V průběhu času může důsledné narušení spánku klást větší stres na vaše srdce a přispět k celkovému riziku srdečního záchvatu.

Mrtvice

Mrtvice je srdeční příhoda, při které je přerušen průtok krve do mozku, což způsobuje, že mozkové buňky zemřou. Vzhledem k tomu, že spánková deprivace může vést k vysokému krevnímu tlaku a akumulaci plaku ve vašich tepnách - dva hlavní rizikové faktory pro mrtvici - existuje také korelace mezi nedostatkem spánku a rizikem mrtvice.

Problémy se spánkem a diabetes typu 2

Diabetes typu 2 je stav, kdy se buňky vašeho těla stávají rezistentními vůči inzulínu a vaše slinivka břišní nemůže produkovat dostatek inzulínu k regulaci hladiny glukózy v krvi. Vyvíjí se postupně díky kombinaci genetických, životních a environmentálních faktorů.

Výzkum spojil špatný spánek s prediabetem, zdravotním stavem definovaným především hladinami cukru v krvi, které jsou vyšší než normální, ale pod oficiálním rozmezím pro diagnózu diabetu 2. typu. Pokud se neléčí, prediabetes může postupovat do diabetu 2. typu a vést ke zdravotním komplikacím v dlouhodobém horizontu, včetně kardiovaskulárních problémů.

Pokud již máte cukrovku, nedostatek spánku nebo často přerušovaný spánek může také ovlivnit řízení hladiny cukru v krvi.

Běžné problémy se spánkem

Existují dva primární problémy se spánkem, které mohou ovlivnit vaše dlouhodobé kardiovaskulární zdraví: spánková apnoe a nespavost.

Spánková apnoe je porucha, při které jsou vaše dýchací cesty během spánku blokovány, což způsobuje, že přestanete dýchat na krátkou dobu. Ovlivňuje hladinu kyslíku během spánku a může zvýšit riziko vysokého krevního tlaku, srdečního infarktu a mrtvice.

Nespavost je, když máte potíže se spánkem. Mnoho jedinců zažilo nespavost v krátkodobém horizontu a CDC odhaduje, že 1 z 10 dospělých může mít chronickou nespavost.

Co můžete dělat při problémech se spánkem

Více než 1 ze 3 dospělých hlásí, že dostává méně než doporučených sedm hodin spánku za noc. Dobrou zprávou je, že existují kroky, které můžete podniknout ke zlepšení kvality spánku. Začněte následujícím způsobem:

  • Udržujte konzistentní spánkový plán, jděte spát a probouzejte se ve stejnou dobu každý den, včetně víkendů.
  • Nepoužívejte elektronická zařízení těsně před spaním.
  • Získejte dostatek přirozeného světla a zůstaňte fyzicky aktivní během dne, ale vyhněte se cvičení před spaním.
  • Vyhněte se konzumaci potravin nebo nápojů těsně před spaním, zejména kofeinu, alkoholu a potravin s vysokým obsahem cukru nebo tuku.
  • Udržujte svou ložnici tmavou a tichou a udržujte pohodlnou teplotu.

Pokud si myslíte, že můžete mít poruchu spánku, měli byste se také poradit se svým lékařem.

EUROPEMEDICAL 

DOPORUČUJEME

Velká vizita pro ženy

domaci test vizita pro zeny crp stitna zlaza zelezo ledviny europemedical eshop
 
 

Velká vizita pro ženy. Výhodná sada domácích rychlotestů. Otestujte se snadno a rychle v pohodlí domova na nejčastější možné zdravotní potíže.

Sada obsahuje testy:

UDĚLEJTE SI VELKOU VIZITU ......