ZDARMA 6 ks respirátorů k objednávce nad 1 000 Kč

Jaký je rozdíl mezi "dobrým" a "špatným" cholesterolem?

Pochopení těchto dvou klíčových pojmů pro zdravé srdce

"Cholesterol" je jedním z těch slov, které všichni známe. Pravděpodobně jste slyšeli o dobrém a špatném cholesterolu, stejně jako o vysokém a nízkém cholesterolu, ale možná si nejste zcela jisti, co tyto termíny skutečně znamenají, pokud jde o vaše zdraví.

Europemedical, je zde, aby vám pomohl a nastínil, co potřebujete vědět o cholesterolu v jednoduchých, snadno srozumitelných termínech.

Vysvětlíme, že lipoprotein s nízkou hustotou (LDL), někdy nazývaný "špatný cholesterol", způsobuje, že se ve vašich tepnách hromadí tukové usazeniny. Lipoprotein s vysokou hustotou (HDL)  "dobrý cholesterol" ve skutečnosti pomáhá odstranit špatný cholesterol z těla.

Pojďme k jádru věci, že?

HDL vs. LDL: Co je třeba vědět

LDL,, způsobuje hromadění plaku v cévách, což je činí tvrdými a úzkými. To pak snižuje nebo dokonce blokuje tok krve a kyslíku, které vaše srdce potřebuje, což může vést k:

Váš HDL - šťastný druh cholesterolu - dělá vše pro to, aby zachránil den. "Prochází kolem vašeho těla jako malý vysavač a vysává cholesterol z krevních cév.

Je trochu matoucí, že dobré věci a špatné věci mají tak podobné názvy. Ale zkuste si vzpomenout, že váš šťastný cholesterol se snaží vyčistit cestu, takže váš mizerný cholesterol nemůže způsobit poškození vašeho těla.

 

srdce-cieva-cholesterol-krv-infarkt-clanok-europemedical-

Jaké jsou normální hladiny HDL a LDL?

Nyní, když víte o těchto dvou typech cholesterolu, je třeba mít na paměti něco jiného: Když slyšíte o vysokém a nízkém cholesterolu (jako v potravinách s vysokým obsahem cholesterolu nebo způsobech, jak snížit hladinu cholesterolu), tyto termíny téměř vždy odkazují na LDL nebo špatný cholesterol.

Chcete-li udržet své tělo v nejlepším stavu, chcete mít vysoké hladiny HDL a nízké hladiny LDL. Přemýšlejte o tom: Nechcete příliš mnoho špatného cholesterolu a chcete dostatečně vysokou hladinu dobrého cholesterolu, aby mohl dělat svou práci.

Takže, kde by měla být vaše hladina cholesterolu?

Úrovně HDL

V ideálním případě chcete, aby vaše dobré hladiny cholesterolu byly na 60 mg / dl (miligramy na decilitr) nebo vyšší, i když standardní rozmezí je 40 mg / dl až 59 mg / dl. Když vaše hladiny HDL klesnou pod 40, máte zvýšené riziko srdečních onemocnění.

Ve vzácných případech můžete mít velmi vysoké hladiny HDL, které nedělají to, co by měly. "Někteří lidé mají dysfunkční HDL,. V tomto případě máte velmi vysokou hladinu dobrého cholesterolu, ale v podstatě jde kolem vašeho těla a nedělá nic.

Hladiny LDL

Je důležité udržovat toto číslo nízké, aby se snížilo riziko různých zdravotních problémů spojených s vysokým cholesterolem. A čím dříve začnete sledovat toto číslo, tím lépe - jedna studie ukazuje, že vysoká hladina cholesterolu od raného věku zvyšuje vaše rizika.

"Když se narodíme, náš špatný cholesterol je někde kolem 10, a jak stárneme, stále stoupá. Když se podíváme na epidemiologické a genetické studie, vidíme, že lidé s velmi vysokými hladinami LDL často trpí infarktem a mrtvicí."

Ideální hladiny LDL se liší v závislosti na vašem věku, pohlaví a zdravotním stavu, ale z větší části je zde to, na co se zaměřit:

  • Pokud nemáte srdeční onemocnění: Optimální číslo LDL je 100 mg / dl nebo méně.
  • Pokud máte nebo máte vysoké riziko srdečních onemocnění: Pokud máte onemocnění srdce nebo cév a máte velmi vysoké riziko (jako pokud máte metabolický syndrom), váš poskytovatel zdravotní péče bude chtít, aby vaše hladina LDL byla ještě nižší - 70 mg / dl nebo méně.

Jak zvýšit dobrý cholesterol a snížit špatný cholesterol

Existuje spousta věcí, které můžete udělat, abyste zlepšili své hladiny cholesterolu.

  • Strava: Přijměte zdravý stravovací styl tím, že se zaměříte na dobré tuky, zvýšíte příjem vlákniny a snížíte spotřebu červeného masa. 
  • Cvičení: Rozlučte se se sedavým životním stylem a pokuste se získat 30 minut středně až vysoce intenzivního cvičení alespoň pět dní v týdnu.
  • Léky snižující LDL: Pokud přirozené úsilí nefunguje, může lékař předepsat léky, které vám pomohou dostat čísla cholesterolu tam, kde by měla být.

EUROPEMEDICAL

DOPORUČUJEME

Velká vizita pro muže - sada domácích rychlotestů

domaci test vizita pro muze crp travici soustava ledviny europemedical eshop
 

Velká vizita pro muže. Výhodná sada domácích rychlotestů. Otestujte se snadno a rychle v pohodlí domova na nejčastější možné zdravotní potíže.

Sada obsahuje testy:

Chci si udělat velkou vizitu svého těla...