ZDARMA 6 ks respirátorů k objednávce nad 1 000 Kč

Mohou očkovaní lidé přenášet COVID-19 na ostatní?

Slyšeli jsme to všichni od začátku pandemie –  citronová šťáva  může zabít Koronavirus, masky nefungují, pokud jste již měli COVID-19, nemůžete ho dostat znovu, vakcíny změní vaši DNA a nebo Vám dají do těla sledovací zařízení. 

Fuj!!!

ockovani-kovid

Je to skoro, jako bychom potřebovali silnou dávku něčeho, abychom vyřadili všechny dezinformace. Ale navzdory všem mýtům a městským legendám je více než 60 % populace plně očkováno.  

Úžasné zprávy, že? 

Mělo by to tak být, ale místo toho jsme slyšeli mýty o tom, že očkovaní lidé jsou doslova magnetičtí, nebo mýty o tom, že vylučují složky vakcíny a mění DNA neočkovaných lidí. A i přes další ochranu se stále musí potýkat se stejnou pandemickou realitou jako všichni ostatní.  

Co tedy musí očkovaní lidé udělat, aby zůstali v bezpečí? A je stále možné, aby šířili COVID-19 na ostatní? Na tyto otázky odpovíme a vysvětlíme, proč je očkování stále jednou z našich nejlepších zbraní v boji proti COVID-19.  

„Plně očkovaný“ neznamená „imunní vůči COVID-19“ 

V jednu chvíli jsme si mysleli, že být plně očkovaný znamená, že můžeme nechat masky a vrátit se k normálu, po kterém jsme toužili. Nové varianty COVID-19 tento sen do značné míry zabily. I když jsou vakcíny silné, stále existuje šance, že byste se mohli nakazit.   

 Plně očkovaní“ znamená, že jste dokončili sérii vakcín COVID-19, jak je doporučeno pro nejlepší ochranu před závažnými komplikacemi, jako jsou hospitalizace a/nebo úmrtí. Žádná vakcína nenabízí 100% ochranu před nemocí, přesto vám dává lepší šanci bojovat s infekčními následky vystavení viru SARS-CoV2.“  

Mohou plně očkovaní lidé stále přenášet virus na ostatní, včetně dalších očkovaných lidí? 

I když je to možné, schopnost přenášet COVID-19 se může občas vyskytnout. Dodáváme, že by to mohla být realita i pro lidi, kteří nemají dobrou imunitní odpověď na vakcíny.  

„Starší osoby, osoby s imunitním nebo chronickým zdravotním stavem nebo osoby se základními zdravotními poruchami nemusí mít nejlepší obrannou reakci na vakcíny, jako jsou vakcíny COVID-19. Stále shromažďujeme data a provádíme průběžný výzkum o reakcích na vakcínu u těchto zranitelných populací.“ 

Proč očkovaní lidé stále dostávají COVID-19? 

Slyšeli jsme o případech, kdy lidé, kteří jsou po první dávce nebo lidé, kteří dostali obě dávky, jsou stále pozitivní nebo se nakazili COVID-19. Jak je tohle možné? 

„Očkování vakcínami proti COVID-19 poskytuje nejlepší ochranu do dvou týdnů po úplném očkování. Osoba se považuje za plně očkovanou dva týdny po podání druhé dávky vakcíny Pfizer's nebo Moderna nebo jedné dávky vakcíny Johnson & Johnson's. Pokud má někdo pozitivní test na COVID-19 nebo onemocní o několik dní později, s největší pravděpodobností byl vystaven před úplným očkováním. Jsou hlášeny případy onemocnění a/nebo expozice po vakcínách, ale komplikace onemocnění u dosud neočkovaných byly závažnější.“ 

Jak dlouho vydrží vakcíny COVID-19 v našem těle? 

V tuto chvíli není přesný časový rámec ochrany znám. Když se nad tím zamyslíte, každý snášíme vakcíny jinak. Vědecká komunita tedy stále studuje přirozenou imunitu a imunitu vyvolanou vakcínou týkající se COVID-19. 

„Nevíme přesně, jak dlouho nás budou vakcíny chránit po úplném očkování. Odborníci však stále pracují na určení odpovědi na tuto otázku a budou nás informovat o všech změnách. Ale jednu věc, kterou víme, je, že očkování je stále bezpečnější volbou pro prevenci závažných onemocnění pro vás, vaše blízké a pro prospěch našich komunit.“ 

ockovani-kovid-2

Jak dobře vakcíny na COVID-19 chrání lidi? 

7. června CDC vydalo tiskovou zprávu týkající se jejich studie účinnosti vakcín u plně očkovaných lidí. Studie zjistila, že mRNA vakcíny COVID-19 schválené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) (Pfizer-BioNTech a Moderna)  snížily riziko infekce o 91 % u plně očkovaných lidí a o 81 % u částečně očkovaných lidí. Studie je také mezi prvními, které prokázaly, že očkování mRNA prospívá lidem, kteří onemocní COVID-19, přestože jsou plně očkováni (14 nebo více dní po druhé dávce) nebo částečně (14 nebo více dní po první dávce až 13 dní po druhé dávce). . 

Výsledky této studie také naznačují, že plně nebo částečně očkovaní lidé, kteří se nakazí COVID-19, mohou mít menší pravděpodobnost šíření viru na ostatní. U plně nebo částečně očkovaných účastníků studie byl virus o 40 % méně detekovatelný v jejich nose. Byla také detekována za šest dní méně (tj. šíření viru) ve srovnání s těmi, kteří nebyli očkováni, když se nakazili.

Navíc lidé, kteří byli částečně nebo plně očkovaní, měli o 66 % nižší pravděpodobnost pozitivního testu na infekci SARS-CoV-2 po dobu delší než jeden týden ve srovnání s těmi, kteří nebyli očkovaní. CDC dodává, že i když tyto indikátory nejsou přímým měřítkem schopnosti člověka šířit virus, byly spojeny se sníženým šířením jiných virů, jako jsou plané neštovice (varicela) a chřipka.

Stále je dobré být opatrný 

I když je to povzbudivá zpráva, zdůrazňujeme, že plně očkovaní lidé musí být stále opatrní, protože se vše znovu otevírá.  

"Přenos viru se může stále vyskytovat u těch, kteří jsou infikovaní a asymptomatičtí nebo nemocní, aniž by o tom věděli, zejména v přeplněných oblastech s nedostatečným fyzickým odstupem, respiračními opatřeními a mytím rukou. Dalšími faktory, které je třeba zvážit, jsou pokračující komunitní přenos (pozitivita testování) a míra imunizace.“  

Pokud jste nebyli očkováni nebo jste neabsolvovali očkovací sérii, doporučujeme tak učinit. 

EUROPEMEDICAL

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení