ZDARMA 6 ks respirátorů k objednávce nad 1 000 Kč

Mohou očkovaní lidé přenášet COVID-19 na ostatní?

Slyšeli jsme to všichni od začátku pandemie –  citronová šťáva  může zabít Koronavirus, masky nefungují, pokud jste již měli COVID-19, nemůžete ho dostat znovu, vakcíny změní vaši DNA a nebo Vám dají do těla sledovací zařízení. 

Fuj!!!

ockovani-kovid

Je to skoro, jako bychom potřebovali silnou dávku něčeho, abychom vyřadili všechny dezinformace. Ale navzdory všem mýtům a městským legendám je více než 60 % populace plně očkováno.  

Úžasné zprávy, že? 

Mělo by to tak být, ale místo toho jsme slyšeli mýty o tom, že očkovaní lidé jsou doslova magnetičtí, nebo mýty o tom, že vylučují složky vakcíny a mění DNA neočkovaných lidí. A i přes další ochranu se stále musí potýkat se stejnou pandemickou realitou jako všichni ostatní.  

Co tedy musí očkovaní lidé udělat, aby zůstali v bezpečí? A je stále možné, aby šířili COVID-19 na ostatní? Na tyto otázky odpovíme a vysvětlíme, proč je očkování stále jednou z našich nejlepších zbraní v boji proti COVID-19.  

„Plně očkovaný“ neznamená „imunní vůči COVID-19“ 

V jednu chvíli jsme si mysleli, že být plně očkovaný znamená, že můžeme nechat masky a vrátit se k normálu, po kterém jsme toužili. Nové varianty COVID-19 tento sen do značné míry zabily. I když jsou vakcíny silné, stále existuje šance, že byste se mohli nakazit.   

 Plně očkovaní“ znamená, že jste dokončili sérii vakcín COVID-19, jak je doporučeno pro nejlepší ochranu před závažnými komplikacemi, jako jsou hospitalizace a/nebo úmrtí. Žádná vakcína nenabízí 100% ochranu před nemocí, přesto vám dává lepší šanci bojovat s infekčními následky vystavení viru SARS-CoV2.“  

Mohou plně očkovaní lidé stále přenášet virus na ostatní, včetně dalších očkovaných lidí? 

I když je to možné, schopnost přenášet COVID-19 se může občas vyskytnout. Dodáváme, že by to mohla být realita i pro lidi, kteří nemají dobrou imunitní odpověď na vakcíny.  

„Starší osoby, osoby s imunitním nebo chronickým zdravotním stavem nebo osoby se základními zdravotními poruchami nemusí mít nejlepší obrannou reakci na vakcíny, jako jsou vakcíny COVID-19. Stále shromažďujeme data a provádíme průběžný výzkum o reakcích na vakcínu u těchto zranitelných populací.“ 

Proč očkovaní lidé stále dostávají COVID-19? 

Slyšeli jsme o případech, kdy lidé, kteří jsou po první dávce nebo lidé, kteří dostali obě dávky, jsou stále pozitivní nebo se nakazili COVID-19. Jak je tohle možné? 

„Očkování vakcínami proti COVID-19 poskytuje nejlepší ochranu do dvou týdnů po úplném očkování. Osoba se považuje za plně očkovanou dva týdny po podání druhé dávky vakcíny Pfizer's nebo Moderna nebo jedné dávky vakcíny Johnson & Johnson's. Pokud má někdo pozitivní test na COVID-19 nebo onemocní o několik dní později, s největší pravděpodobností byl vystaven před úplným očkováním. Jsou hlášeny případy onemocnění a/nebo expozice po vakcínách, ale komplikace onemocnění u dosud neočkovaných byly závažnější.“ 

Jak dlouho vydrží vakcíny COVID-19 v našem těle? 

V tuto chvíli není přesný časový rámec ochrany znám. Když se nad tím zamyslíte, každý snášíme vakcíny jinak. Vědecká komunita tedy stále studuje přirozenou imunitu a imunitu vyvolanou vakcínou týkající se COVID-19. 

„Nevíme přesně, jak dlouho nás budou vakcíny chránit po úplném očkování. Odborníci však stále pracují na určení odpovědi na tuto otázku a budou nás informovat o všech změnách. Ale jednu věc, kterou víme, je, že očkování je stále bezpečnější volbou pro prevenci závažných onemocnění pro vás, vaše blízké a pro prospěch našich komunit.“ 

ockovani-kovid-2

Jak dobře vakcíny na COVID-19 chrání lidi? 

7. června CDC vydalo tiskovou zprávu týkající se jejich studie účinnosti vakcín u plně očkovaných lidí. Studie zjistila, že mRNA vakcíny COVID-19 schválené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) (Pfizer-BioNTech a Moderna)  snížily riziko infekce o 91 % u plně očkovaných lidí a o 81 % u částečně očkovaných lidí. Studie je také mezi prvními, které prokázaly, že očkování mRNA prospívá lidem, kteří onemocní COVID-19, přestože jsou plně očkováni (14 nebo více dní po druhé dávce) nebo částečně (14 nebo více dní po první dávce až 13 dní po druhé dávce). . 

Výsledky této studie také naznačují, že plně nebo částečně očkovaní lidé, kteří se nakazí COVID-19, mohou mít menší pravděpodobnost šíření viru na ostatní. U plně nebo částečně očkovaných účastníků studie byl virus o 40 % méně detekovatelný v jejich nose. Byla také detekována za šest dní méně (tj. šíření viru) ve srovnání s těmi, kteří nebyli očkováni, když se nakazili.

Navíc lidé, kteří byli částečně nebo plně očkovaní, měli o 66 % nižší pravděpodobnost pozitivního testu na infekci SARS-CoV-2 po dobu delší než jeden týden ve srovnání s těmi, kteří nebyli očkovaní. CDC dodává, že i když tyto indikátory nejsou přímým měřítkem schopnosti člověka šířit virus, byly spojeny se sníženým šířením jiných virů, jako jsou plané neštovice (varicela) a chřipka.

Stále je dobré být opatrný 

I když je to povzbudivá zpráva, zdůrazňujeme, že plně očkovaní lidé musí být stále opatrní, protože se vše znovu otevírá.  

"Přenos viru se může stále vyskytovat u těch, kteří jsou infikovaní a asymptomatičtí nebo nemocní, aniž by o tom věděli, zejména v přeplněných oblastech s nedostatečným fyzickým odstupem, respiračními opatřeními a mytím rukou. Dalšími faktory, které je třeba zvážit, jsou pokračující komunitní přenos (pozitivita testování) a míra imunizace.“  

Pokud jste nebyli očkováni nebo jste neabsolvovali očkovací sérii, doporučujeme tak učinit. 

EUROPEMEDICAL