ZDARMA 6 ks respirátorů k objednávce nad 1 000 Kč

Je možné očkovat proti covid-19 během těhotenství ?

Nyní, když se vakcíny COVID-19 zavádějí, mají těhotné a kojící ženy mnoho otázek ohledně rizik a výhod.  Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se shodují, že nové vakcíny by měly být nabídnuty těhotným a kojícím ženám, které jsou k očkování způsobilé.

Zde jsou odpovědi na některé základní otázky, které byste mohli mít ohledně získání vakcíny COVID-19, pokud jste těhotná, kojíte nebo pokud uvažujete o těhotenství. Pamatujte, že informace se rychle vyvíjejí. Váš poradce nebo lékař vám může poskytnout více informací.

Co víme o tom, jak přípravek COVID-19 ovlivňuje těhotné ženy?

COVID-19 je potenciálně nebezpečný pro všechny lidi. Přestože je skutečné riziko těžkých onemocnění a úmrtí těhotných velmi nízké, ve srovnání s negravidními jedinci ze stejné věkové skupiny je vyšší. Těhotné ženy jsou vystaveny vyššímu riziku hospitalizace na jednotce intenzivní péče a vyžadují vysokou úroveň péče, včetně podpory dýchání na stroji, a jsou tedy vystaveny vyššímu riziku úmrtí.

Pokud jste těhotná, můžete také uvažovat o rizicích pro plod, pokud dostanete COVID-19. Výzkum naznačuje, že vakcína může zvýšit riziko předčasného porodu, zejména u pacientů s těžkým onemocněním. Studie dosud nezjistily žádné vrozené vady spojené s přípravkem proti COVID-19. Přenos viru z matky na dítě během těhotenství je možný, ale zdá se, že jde o vzácnou událost. 

ockovani-v-tehotenstvi-europemedical-blog

 

Co víme o bezpečnosti nově dostupných vakcín COVID-19 u těhotných žen?

Studie vakcín nezahrnovaly záměrně těhotné nebo kojící ženy, takže naše přímé znalosti jsou v současné době omezené. Některé účastnice však při pokusech  očkování nechtěně otěhotněly.

Když byly vakcíny studovány během testů na zvířatech, neměly vliv na plodnost ani nezpůsobily žádné problémy s těhotenstvím. 

Je také důležité to vědět

  • Vakcíny neobsahují žádné virové částice.
  • Během několika hodin nebo dnů naše těla eliminují částice použité ve vakcíně, takže je nepravděpodobné, že by se tyto částice dostaly až placenty
  • Imunitu, kterou těhotná osoba vytváří očkováním, může procházet placentou a může pomoci udržet dítě v bezpečí po narození.

A co vedlejší účinky vakcíny? Jedním z možných krátkodobých vedlejších účinků  vakcín (vyskytujících se během jednoho až dvou dnů po očkování) je horečka. Asi 1% až 3% lidí zažilo horečku po první dávce vakcíny  a asi 15% až 17% po druhé dávce. Tyto horečky jsou obecně nízké, těhotným a kojícím ženám nemohou ublížit

ockovani v tehotenstvi covid 19 europemedical eshop

.

Sečteno a podtrženo

Vakcinace COVID-19 pro těhotné nebo kojící ženy má potenciální výhody a vyvolává některé dosud nezodpovězené otázky. Pomůže vám při rozhodování mít co nejvíce informací, ale uvědomte si, že i ty se mohou rychle měnit. Více o bezpečnosti vakcín během těhotenství a kojení se dozvíme ze studií na zvířatech, která právě probíhají, a ze studií na lidech, kteří se účastní testů.

EUROPEMEDICAL  

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení