ZDARMA 6 ks respirátorů k objednávce nad 1 000 Kč

Věda, která stojí za vakcínami

Váš imunitní systém má přirozený způsob, jak vás chránit před viry a bakteriemi, které způsobují onemocnění.

Jak se tyto bakterie rychle množí a infikují vaše tělo, armáda bílých krvinek se brání a produkuje protilátky, které napadají útočníky.

Když jste poprvé infikováni určitým virem nebo bakterií, váš imunitní systém často nemůže zničit zárodek dostatečně rychle, aby zabránil tomu, abyste onemocněli. Poté, co jste se zotavili, některé imunitní buňky drží vzpomínku na infekci. To jim umožňuje rychle se mobilizovat, pokud se znovu setkají se stejným zárodkem, což zabraňuje onemocnění v budoucnu. Imunita, odolnost vašeho těla vůči určitým typům infekcí, je výsledkem tohoto procesu.

Vakcíny - které byly poprvé vyvinuty v roce 1796 proti neštovicím a nadále se vyvíjejí s novým výzkumem a technologiemi - staví na přirozené funkci vašeho imunitního systému, aby vás chránily před vážnými nemocemi. Stejně jako bílé krvinky a další složky imunitního systému, vakcíny vám pomohou rozvíjet imunitu, ale bez počátečního onemocnění a rizika zdravotních komplikací. Zde je pohled na to, jak vakcíny fungují.

europemedical blog vakcinace

Pochopení toho, jak vakcíny fungují

Chcete-li pochopit, jak vakcíny fungují, je užitečné vědět, jak váš imunitní systém přirozeně bojuje s infekcí. Bílé krvinky B-lymfocytů produkují krevní proteiny nazývané protilátky, které napadají antigeny - část invazního zárodku, která spouští imunitní odpověď. T-lymfocyty bílých krvinek napadají již infikované buňky v těle. Po ukončení infekce zůstává několik T-lymfocytů nebo paměťových buněk, aby byla zajištěna rychlá imunitní odpověď, pokud by se stejný zárodek znovu objevil.

Vakcíny napodobují infekce a spouštějí proces budování imunity vůči určitému onemocnění, aniž by způsobovaly onemocnění. Váš imunitní systém reaguje na tyto napodobeniny infekcí stejným způsobem jako na skutečnou infekci. Při detekci antigenů z vakcíny produkuje váš imunitní systém protilátky a buňky T-lymfocytů. Imitace infekce opouští vaše tělo s paměťovými buňkami T-lymfocytů a B-lymfocyty, které budou vědět, jak rychle bojovat s tímto antigenem v budoucnu. To zabraňuje tomu, abyste onemocněli, pokud jste vystaveni viru nebo bakteriím, které způsobují onemocnění.

Obvykle trvá několik týdnů, než vaše tělo produkuje T-lymfocyty a buňky B-lymfocytů v reakci na vakcínu. To znamená, že byste se mohli nakazit onemocněním a vyvinout příznaky krátce po očkování, takže je důležité přijmout nezbytná opatření, dokud se nestanete plně imunní vůči viru nebo bakteriím. Zdravotnický pracovník, který podává vakcínu, vás bude informovat o předpokládané časové ose imunity.

Někdy imitace infekce vytvořená vakcínou způsobuje mírné příznaky, jako je horečka. Tyto nežádoucí účinky jsou normální a naznačují, že vaše tělo buduje imunitu.

EUROPEMEDICAL